VIDEO | Derby-ul codașelor. Prima victorie cu Rednic: Dinamo câștigă în prelungiri la Voluntari!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 05 noiembrie 2018, ora 23:10,

Dinamo s-a impus, 1-0, pe terenul ultimei clasate, FC Voluntari, și obține prima victorie în cel de-al patrulea mandat al lui Rednic în „Ștefan cel Mare”.

Revoluția lui Rednic produce schimbări în lot, dar nu și rezultate concludente. Dinamo a fost un pas să nu bată nici măcar ultima clasată, pe FC Voluntari, echipa cu cea mai slabă apărare din campionat.

De altfel, Dinamo se afla înaintea meciului pe penultimul loc, direct retrogradabil, în Liga I, iar meciul cu Voluntari a fost un rușinos derby al suferinței pentru alb-roșii.

Meciul a fost decis dintr-un penalty transformat de Salomao și acordat de abitrul Cătălin Popa în minutul 5 al prelungirilor, pentru un henț comis de Zgrablic.

VEZI FAZA ÎN URMA CĂREIA A FOST DICTAT PENALTY PENTRU DINAMO

O fază asemănătoare, mai clară chiar, s-a petrecut în careul dinamovist în minutul 27. Mingea l-a lovit în braț pe Cooper, după o lovitură liberă executată de Căpățână, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

VEZI FAZA LA CARE VOLUNTARI A CERUT PENALTY

Altfel, fotbaliștii pregătiți de Mircea Rednic au avut mai multe ocazii de gol decât adversarii.

În minutul 27, Salomao a șutat puternic, de la 25 de metri, dar mingea a ocolit vinclul porții lui Vâtcă.

Portarul echipei din Voluntari a intervenit salvator în prelungirile primei reprize, în fața lui Daniel Popa. Sorescu a încercat și el de la distanță, în minutul 70, însă nu a prins cadrul porții, iar Armaș a fost aproape de autogol, patru minute mai târziu.

Golul avea să vină din penalty-ul transformat de Salomao, în minutul 90+5, iar Rednic bifează prima victorie de când a revenit la Dinamo.

Echipa din Ștefan cel Mare a luat viteză după succesul obținut la ultima fază a meciului.  De pe penultimul loc retrogradabil, Dinamo a ajuns pe poziția a 9-a, la 4 puncte de playoff.

Pentru Rednic urmează adevărata încercare, derby-ul de duminică, cu FCSB.