VIDEO | Derby madrilen în Supercupă! Atletico a eliminat Barcelona

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 ianuarie 2020, ora 22:57,
morata
morata

Atletico şi Real Madrid se vor duela duminică pentru Supercupa Spaniei, după ce trupa lui Diego Simeone a eliminat Barcelona în cea de-a doua semifinală. Catalanii au condus până în minutul 81, dar Atletico a reuşit o răsturnare fabuloasă.

Atletico şi Barcelona au încheiat prima repriză a partidei de la Jeddah fără gol. Trimis în teren după pauză, Koke a deschis scorul contrar cursului jocului, la prima acţiune din repriza a doua.

Messi a restabilit rapid egalitatea, după o fază la care a ridiculizat apărarea lui Atletico.

Griezmann a dus Barcelona în avantaj cu primul gol înscris împotriva fostei sale echipe.

Cu zece minute înainte de final, Neto l-a faultat în careu pe Vitolo, scăpat spre poarta catalanilor. Penalty transformat fără emoţii de Morata pentru 2-2! Cu patru minute înainte de final, Atletico a dat lovitura prin Coreea: 3-2 după ce a scăpat singur spre poartă de la 30 de metri!

Atletico s-a calificat în finală după o răsturnare spectaculoasă de scor şi va întâlni Real Madrid în finala Supercupei Spaniei. Duelul madrilen va avea loc duminică, de la ora 20.00.