VIDEO | ”Revierderby” de zile mari! Dortmund și Schalke au oferit un meci spectaculos cu 6 goluri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 27 aprilie 2019, ora 17:49,
dortmund schalke

Dortmund și Schalke au făcut spectacol în ”Revierderby”!

În prima repriză, elevii lui Lucien Favre au deschis scorul prin Mario Gotze, minutul 14. Jadon Sancho (18 ani), tânărul minune pe care Dortmund speră să obțină peste 100 de milioane de euro a pasat decisiv. După ce a fost condusă, Schalke a întors rezultatul în doar 10 minute prin Caligiuri, minutul 18, și Salif Sane, minutul 28.

În repriza secundă, Marco Reus a fost eliminat în minutul 60, iar Caligiuri a realizat ”dubla” două minute mai târziu. Dezastrul a continuat pentru Dortmund, iar Wolf a văzut și el cartonașul roșu în minutul 65.

În 9 oameni, formația lui Favre a redus din handicap prin Axel Witsel, minutul 85, însă Schalke a închis tabela prin Embolo un minut mai târziu.

Dortmund a pierdut cu 2-4, iar Bayern se poate distanța la 4 puncte dacă învinge în deplasarea de la Nurnberg.