VIDEO | Derby ca-n vremurile bune! Craiova câștigă pe ”Ilie Oană. ”Blestemul” penalty-urilor continuă pentru Petrolul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 25 octombrie 2020, ora 18:28,
petrolul craiova

Derby ca-n vremurile bune în Liga a 2-a! Petrolul și Craiova s-au întâlnit în capul de afiș al etapei cu numărul 9, iar oltenii au plecat cu toate cele 3 puncte de pe ”Ilie Oană”.

Formația alb-albastră a câștigat la limită derby-ul cu ”lupii galbeni”, scor 1-0.

William Baeten a marcat golul victoriei pentru olteni în minutul 12. Mijlocașul belgian a reușit o execuție superbă: a trimis o ”torpilă” de la 20 de metri!

În repriza secundă, ”lupii galbeni” au obținut un penalty contestat de tabăra oltenilor.

”Blestemul” loviturilor de la 11 metri continuă pentru ploieșteni: Beleck a trimis mingea în bară!

Echipele de start pentru derby-ul de astăzi:

Petrolul Ploiești: Kitanov – Mendoza, Meijers, Huja, Țicu – Ekollo, Nir Lax – Mario Bratu, Pol Roige, Diarra – Buhăescu

FCU Craiova 1948: Popa – Neagu, Paramatti, Diallo, Huyghebaert – Albu – Pop, Baeten – Bălan, Compagno, Răducanu

SURSA FOTO: Răzvan Păsărică / Sport Pictures

În urma acestui rezultat, Craiova este lider în eșalonul secund, cu 20 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă poziția a 7-a, cu 13 puncte.