VIDEO | Depresie fotbalistică la Craiova! Pițurcă: „Totul era la întâmplare! M-am obișnuit cu înfrângerile”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 08 decembrie 2019, ora 23:44,
victor piturca craiova

Universitatea Craiova a pierdut pe terenul Astrei Giurgiu, scor 0-1, și riscă să cedeze locul trei în clasamentul Ligii 1. Antrenorul oltenilor, Victor Pițurcă, a fost extrem de supărat pe jucătorii săi și a dat vina pe lipsa de luciditate din ofensivă.

Universitatea Craiova are cinci meciuri consecutive fără victorie în deplasare.

La Giurgiu, cuplul Budescu – Alibec a lovit din nou! Atacantul a înscris în minutul 50, din pasa mijlocașului.

Nu cred că poate fi vorba despre o criză, dar fotbalul se joacă pe goluri. Și a doua repriză a fost controlată tot de noi, până am primit acel gol stupid. Pe urmă, ca de obicei, am intrat într-o depresie din asta fotbalistică. Totul era la întâmplare!

Nu se pune problema de ritm aici! Ce, a avut Astra vreun ritm? Astra s-a apărat și a jucat pe contraatac, cum a făcut de obicei în ultimul timp. A fost vorba de circulația mingii, de pasă decisivă. Este vorba și de valoare, ca să poți să realizezi ceva. În prima repriză, am avut oportunități să marcăm și n-am făcut-o.

Nu sunt nervos, sunt supărat că am pierdut meciul. De ce-aș fi nervos? M-am obișnuit cu înfrângerile la Craiova! N-am creionat nicio strategie. Mai sunt două jocuri și trebuie să obținem totul. După aceea, vom creiona ceva pentru viitor, dacă va fi cazul.

Dacă marchează pe bandă rulantă, probabil că Budescu și Alibec sunt foarte greu de blocat. În prima repriză, nu s-a întâmplat nimic deosebit. Dar nu vreau să mai vorbesc, e bucătăria noastră internă. Concluzia este una: jucăm, dominăm adversarul și nu marcăm„, a spus Victor Pițurcă.

Universitatea Craiova ocupă locul 3 în clasamentul Ligii 1, dar poate fi depășită de FCSB și FC Viitorul.

astra giurgiuvictor piturcacraiovadepresiepiturcaliga 1universitatea craiovaAstra