VIDEO | Debut spectaculos în Liga 1! FC Botoșani a câștigat primul meci al noului sezon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 21 august 2020, ora 20:11,
fc botosani
fc botosani

Sezonul 2020-2021 al Ligii 1 a debutat în forță! FC Botoșani a câștigat meciul din deplasare cu nou promovata FC Argeș, scor 3-2. Moldovenii au condus cu 3-0 și au avut emoții pe final.

FC Argeș a jucat primul meci în prima ligă după o pauză de 11 ani, 2 luni și 11 zile.

Atacantul George Alexandru Cîmpanu (20 de ani) a deschis scorul pentru FC Botoşani în minutul 9.

Andrei Chindriș a dublat avantajul oaspeților în minutul 47.

Mihai Roman a dus scorul la 3-0 în minutul 73.

FC Argeș a fost aproape de o revenire fabuloasă. Gabriel Deac a înscris din penalty în minutul 78, apoi Ionuț Năstăsie a reușit golul serii – șut în forță de la marginea careului, în minutul 85.