VIDEO | Debut perfect pentru Craiova în 2020! Cicâldău a reușit o ‘bijuterie’ de gol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 31 ianuarie 2020, ora 21:58,
craiova-medias-cicaldau

Universitatea Craiova a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-1, în etapa a 23-a din Liga 1, prima rundă din 2020. Alexandru Cicâldău a reușit un gol superb din lovitură liberă.

Alex Cicâldău este primul marcator în Liga 1 din 2020. În minutul 7, mijlocașul a fost pe fază și, după preluarea greșită a lui Mihăilă, a trimis mingea în poartă.

În minutul 26, Cicâldău a reușit cel mai frumos gol al meciului, direct din lovitură liberă de la 20 de metri.

În minutul 36, Gaz Metan Mediaș a primit penalty, după un contact între Cardoso și Acka. Fundașul Marius Constantin a transformat lovitura de la 11 metri.

În minutul 62, Uros Cosic a risipit emoțiile fanilor olteni și a dus scorul la 3-1. În urma unui corner, fundașul sârb a prins un voleu perfect.

Meciul a fost neașteptat de tensionat, fiind acordate 9 cartonașe galbene.

Universitatea Craiova a ajuns la cinci victorii consecutive pe teren propriu în Liga 1.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul 3 în clasament, depășind FCSB. Gaz Metan Mediaș se menține pe poziția a 5-a.

gaz metancosicuniversitatea craiovacraiovaalex cicaldaugaz metan mediașliga 1marius constantin