VIDEO | Debut EXCELENT pentru RĂDOI! VICTORIE MARE cu Portugalia și tineretul ROMÂNIEI e aproape de un turneu final după 20 DE ANI

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 septembrie 2018, ora 22:30,
Radoi debut
Radoi debut

România are viitor! La debutul lui Mirel Rădoi, tricolorii mici au învins în deplasare Portugalia (2-1) și au acum șanse mari să ajungă la Campionatul European din 2019.

????? V I C T O R I E pentru EURO | Tricolorii au învins în Portugalia ? bit.ly/2oNWTOI FELICITĂRI#LuptamImpreuna #HaiRomania

Publicată de Echipa națională de fotbal a României pe Vineri, 7 Septembrie 2018

Man a fost aproape de gol în prima repriză, una în care și Ianis Hagi putea să înscrie.

Cicâldău a dat lovitura și a deschis scorul după pauză, în minutul 52, iar Ivan a făcut apoi 2-0, după un assist oferit de Man, fostul adversar din Europa League.

Nedelcearu a fost eliminat cu 20 de minute înainte de final, apoi și Ivan a fost trimis la cabine, însă lusitanii n-au putut decât să reducă din diferență, prin Carvalho, asta deși meciul a fost prelungit cu 10 (!!!) minute.

La ultima fază a meciului, Portugalia a ratat o lovitură de la 11 metri, iar tricolorii au obținut trei puncte mari.

România, neînvinsă, e acum la egalitate cu liderul Bosnia (15 puncte).

România U21 a început în următoarea formulă: 1. A. Radu (Cpt.) – 2. Boboc, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. Fl. Ștefan – 16. Dr. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan

În preliminariile pentru Euro 2019, România mai are 3 meciuri, toate pe teren propriu. Adversarele tricolorilor sunt Bosnia, Țara Galilor și Liechtenstein.

romaniadebut RadoiRomania victorieRomania Radoiromania tineretRomania Portugalia