VIDEO | Debut de coșmar pentru cel mai tânăr portar din UCL! Gafă incredibilă în minutul 2!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 10 decembrie 2019, ora 20:54,
Vandevoordt
Vandevoordt

Portarul Maarten Vandevoordt, cel mai tânăr portar din Liga Campionilor, a avut parte de un debut de coșmar la meciul Napoli-Genk.

Portarul de 17 ani și 287 de zile al lui Genk a luat gol în minutul 2, după ce a încercat să-l dribleze pe Mertens. S-a încurcat în minge, iar Milik a înscris pentru 1-0.

Din păcate pentru el, Vandevoordt a făcut și un penalty din care Milik a stabilit scorul la pauză (3-0) și și-a trecut în cont tripla, după ce tot el marcase și golul al doilea.

Până acum, recordul pentru cel mai tânăr portar in Ligă era deținut de Mile Svilar, care a debutat la Benfica – Manchester United, în 2017, la 18 ani și 52 de zile.