VIDEO | Dan Petrescu nu-l pune la zid pe Omrani, dar surprinde: „I-am spus să bată Rondon!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 21 august 2019, ora 00:06,

CFR a fost aproape să scoată un egal cu Slavia Praga (0-1), însă francezul Omrani a ratat un penalty în repriza secundă.

Dan Petrescu nu-l pune la zid pe atacantul francez, dar susține că i-a transmis acestuia să nu execute lovitura de pedeapsă.

”Nu îmi place să fiu întrebat de ce a bătut Omrani. Ne-a făcut mari, a dat gol cu Celtic, acum ce facem? Îl omorâm? Azi a ratat. Și eu am ratat când ne era lumea mai dragă. I-am spus să nu bată el, să bată Rondon, că el a fost faultat. El a crezut că trebuie să ia mingea să bată, pentru că el e golgheterul echipei”, a spus antrenorul campioanei României.

”Suntem foarte supărați de rezultat. În prima repriză ne-au dominat la posesie și la pase, dar nu la ocazii. Noi am avut două ratări mari ale lui Țucudean, o dată cu capul, o dată cu piciorul, și una a lui Djokovic. Eu nu mi-aduc aminte de un șut pe spațiul porții trimis de ei.

Au dat un gol ca la tenis de masă, a dat cu latul, am primit golul mult prea ușor. În repriza a doua, nu au avut niciun șut. Nu îmi aduc aminte. Cel mai bun om al lor a fost portarul, chiar dacă au o echipă ofensivă. Nu știu ce va fi la retur”, a mai afirmat Petrescu.