VIDEO | Dan Alexa, în al nouălea cer după ce a eliminat FCSB: ”Meciul ăsta va rămâne în istoria acestui județ”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 02 noiembrie 2018, ora 10:34,
dan-alexa
dan-alexa

Dunărea Călărași a scris istorie în Cupa României. Nou promovata a jucat, joi seara, primul său meci în nocturnă și a reușit să elimine vicecampioana FCSB din optimile de finală ale competiției.

Dunărea Călărași a învins, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 pe FCSB și este calificată în sferturile de finală ale Cupei României. La finalul partidei, antrenorul călărășenilor, Dan Alexa a fost foarte entuziasmat de performanța realizată de elevii săi:

Trebuia să profităm de acest moment. A fost primul meci în nocturnă la Călărași, contra unui adversar redutabil, Steaua. Chiar dacă le-au lipsit jucători importanți, au avut jucători buni în primul 11.

Sunt bucuros pentru calificare și pentru că am văzut lumea fericită. Au fost valuri la Călărași și asta nu poate decât să mă mulțumească.

Am făcut un joc bun. Pe lângă cele două goluri cred că mai puteam înscrie. Și Steaua a avut șansele ei, dar cred că e o calificare meritată. I-a supramotivat faptul că s-a jucat cu casa închisă. Nu pot să zic un jucător care a jucat slab în acest meci. Și cei care au intrat au făcut-o foarte bine.

Am pus probleme mari Stelei, ne-am organizat bine. Am avut și șansă la cele câteva ocazii ale Stelei, dar cred că nimeni nu are vreun dubiu că meritam victoria.

E o performanță excepțională. Dunărea a mai jucat un sfert de finală acum 30 de ani, sper să depășim acea performanță. Ce s-a întâmplat în seara asta va rămâne în istoria acestui județ, a declarat Dan Alexa la Digi Sport.

steauaentuziasmatistoriedan alexafcsbeliminare fcsbnocturnacupa romanieideclaratii dan alexaoptimi de finala