VIDEO | Cursă aniversară în Formula 1! Cine a câștigat Marele Premiu al Chinei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 aprilie 2019, ora 10:15,
formula 1
formula 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, pe circuitul de la Shanghai. A fost cursa cu numărul 1.000 din istoria ‘Marelui Circ’.

A fost o zi perfectă pentru Mercedes, în condițiile în care finlandezul Valtteri Bottas s-a clasat pe locul doi, la aproximativ șase secunde în urma învingătorului.

Podiumul a fost completat de către germanul Sebastian Vettel de la Ferrari.

Lewis Hamilton (34 de ani) a pornit al doilea de pe grila de start, dar l-a depăşit în primele viraje pe Valtteri Bottas, plecat din pole position.

Tânărul monegasc Charles Leclerc (21 de ani), de la Ferrari, a încheiat pe locul 5, în condițiile în care s-a aflat și pe poziția a doua la mijlocul cursei.

Lewis Hamilton a reușit victoria cu numărul 75 din carieră, fiind al doilea din istoria Formulei 1, după Michael Schumacher (91 de curse câștigate).

A fost o cursă istorică la Shanghai, cu numărul 1000. Organizatorii au pregătit mai multe momente speciale.

În urma acestor rezultate, Hamilton a trecut pe primul loc în clasamentul piloţilor, cu 68 de puncte, urmat de Bottas, cu 62 de puncte, şi de Verstappen, cu 39 de puncte.

Următoarea cursă de Formula 1, Marele Premiu al Azerbaidjanului, va avea loc pe 28 aprilie, la Baku.

valtteri bottaslewis hamiltonformula 1marele premiu al chineimercedesHamiltonshanghaisebastian vettelchina