VIDEO | Cum se poate lua cartonaș roșu. Mircea Lucescu a văzut totul!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 iunie 2018, ora 08:41,
cenk-tosun
cenk-tosun

Cu Mircea Lucescu pe bancă, naționala de fotbal a Turciei a remizat într-un meci amical cu Tunisia, scor 2-2.

În meciul disputat la Geneva, reprezentativa Turciei a deschis scorul prin Cenk Tosun, în minutul 54, din penalty, dar tunisienii au egalat după doar minute, prin Anice Badri. Tunisia a trecut în avantaj, în minutul 79, după golul marcat de Ferjani Sassi, însă turcul Caglar Soyuncu a închis tabela în minutul 90, stabilind scorul final, 2-2.

În minutul 60, autorul primului gol, Cenk Tosun, a fost eliminat după ce s-a enervat din cauza unor cuvinte care i-au fost adresate din tribună. Totul a degenerat după ce tatăl şi unchiul lui Cenk Tosun au fost luaţi la ţintă cu diferite obiecte aruncate de suporterii tunisieni.

Mai jos puteți vedea golurile din Tunisia – Turcia 2-2

Naţionala Turciei va mai disputa un meci amical, marţi, la Moscova, cu selecţionata Rusiei. Turcia va evolua în toamnă în Liga Naţiunilor, competiţie în care va întâlni Rusia şi Suedia.

Pentru Tunisia urmează un amical cu Spania, la 9 iunie, la Krasnodar, iar apoi participarea la Cupa Mondială, unde va evolua în grupa G, cu Belgia, Panama şi Anglia.