VIDEO | Cum s-a terminat derby-ul românilor din Turcia, dintre Alexandru Maxim și echipa lui Bogdan Stancu

Gaziantep a învins-o, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 pe Genclerbirligi, într-un meci din etapa a 28-a campionatului turc de fotbal.

La gazde, Alexandru Maxim (30 de ani) și Alin Toșca (28 de ani) au fost titulari, în timp ce Genclerbirligi nu s-a putut baza pe Bogdan Stancu, accidentat.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 18, prin Sandro Lima. Lucrurile mergeau din ce în ce mai bine pentru echipa lui Stancu. Din minutul 58, Genclerbirligi evoluând în inferioritate numerică. După doar un minut Kenan Ozer a egalat, iar Jefferson a înscris golul victoriei în minutul 79.

În u rma acestei voictorii, Gaziantep a urcat un loc, până pe 6, cu 43 de puncte. Genclerbirligi rămâne pe locul 20, penultimul, cu 21 de puncte.