VIDEO | Cum au sărbătorit jucătorii Spaniei victoria cu România. Moment emoționant pentru Sarabia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 septembrie 2019, ora 15:30,
sarbatoare-spania

Spania a dominat România pe Arena Națională, dar putea să scape victoria printre degete în ultimele minute de joc. Ibericii au maximum de puncte după cinci runde din preliminarii și sunt aproape calificați la Campionatul European din 2020.

Spania a condus România cu 2-0, după reușitele lui Sergio Ramos (29′ – penalty) și Paco Alcacer (47′). Florin Andone a reaprins speranțele ‘tricolorilor’ după golul din minutul 59.

Diego Llorente a fost eliminat în minutul 79, iar România a ratat două ocazii uriașe în prelungirile partidei. George Pușcaș a fost blocat de fiecare dată de către portarul Kepa.

La finalul partidei, jucătorii Spaniei au sărbătorit în vestiar, iar căpitanul Sergio Ramos a simțit nevoia să explice din nou gestul făcut după înscrierea golului, gest care i-a adus un cartonaș galben.

„Foarte bine, bravo! Felicitări tuturor! Binoclul era pentru nepotul meu. Asta este”, a spus fundașul de la Real Madrid.

?Alegría ?Buen ambiente ?Felicitaciones ? Y una dedicatoria muy especial de Sergio Ramos ¡Así celebró la Selección Española de Fútbol (SeFutbol)su HISTÓRICA victoria en Rumanía ???!

?Alegría?Buen ambiente?Felicitaciones ? Y una dedicatoria muy especial de Sergio Ramos¡Así celebró la Selección Española de Fútbol (SeFutbol)su HISTÓRICA victoria en Rumanía ???!#UnidosPorUnRETO

Publicată de Selección Española de Fútbol (SeFutbol) pe Vineri, 6 septembrie 2019

Mijlocașul Pablo Sarabia a fost felicitat în mod special și nu va uita Arena Națională, întrucât a fost debutul său la echipa națională.

Nu voi uita niciodată acest moment foarte special pentru mine. Visul oricărui fotbalist este să joace pentru țara lui și faptul că am debutat cu o victorie este un motiv de mândrie„, a spus Sarabia.

Así fue el debut de Pablo Sarabia

✌? ¡Así fue el debut de Sarabia!?"No lo voy a olvidar nunca. Es muy bonito, muy especial para mí. El sueño de cualquier futbolista es representar a su país y hacerlo con victoria ha sido todo un orgullo"#UnidosPorUnRETO

Publicată de Selección Española de Fútbol (SeFutbol) pe Joi, 5 septembrie 2019

debutechipa nationalapreliminariispaniaarena nationalasarabiaeuro 2020victorieromaniapablo sarabia