VIDEO | CSM București – HC Dobrogea Sud, rezultat surprinzător! Cât s-a încheiat derby-ul etapei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 27 martie 2019, ora 21:46,
hc-dobrogea
hc-dobrogea

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța, primele două clasate în Liga Zimbrilor, au terminat la egalitate derby-ul etapei 25, scor 22-22 (12-13 la pauză).

Partida din Sala Rapid a fost una extrem de echilibrată. Niciuna dintre echipe nu a condus la mai mult de două goluri diferență. CSM a condus pe final cu 22-20, dar nu a mai reușit să perforeze poarta oaspeților în ultimele cinci minute și oaspeții au egalat inextremis.

Brazialianul Leo Santos (5 goluri) și Bogdan Mănescu (4 goluri) au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor. De partea cealaltă s-a evidențiat sârbul Janko Kevic (5 goluri).

„Marinarii” păstrează astfel 4 puncte avans în fruntea clasamentului față de „tigrii”. Campioana Dinamo încheie podiumul.

Pentru CSM București urmează un meci foarte important în cupele europene. Victorioși la 6 goluri în manșa tur a sferturilor Cupei Challeng contra bosniecilor de la Banka Luka, „tigrii” se luptă în weekend pentru calificarea în final four-ul competiției.