VIDEO | CSM București, gata de meciul anului! „Nu sunt favorite”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 02 aprilie 2019, ora 21:40,
csmb-bucurie

CSM București joacă vineri cu Metz în sferturile Ligii Campionilor, iar jucătoarele campioanei României așteaptă cu încredere meciul anului.

Deși CSM n-are un sezon grozav, Jelena Grubisic, nu crede că formația din Franța este favorită la București.

„Nu privim acest meci ca pe unul imposibil, cred că ele joacă un handbal foarte bun în acest an, au una dintre cele mai bune evoluţii dintre toate echipele, au avut rezultate bune, dar şi noi suntem într-o formă bună, avem jucătoare bune şi nu, nu este imposibil.

Vom da totul să ajugem în Final Four! Nu aş spune că sunt favorite, vin pe terenul nostru. Şi anul trecut am jucat împotriva lor în sferturi şi am ajuns în Final Four, deci nu, nu aş spune că sunt favorite.

Arma noastră principală ar trebui să fie apărarea, pentru a le opri tranziţia, marchează multe goluri pe tranziţie. Ele joacă în această formulă de mult timp, bineînţeles că Zaadi este creierul jocului lor, dar marchează din toate poziţiile, toate jaocă bine şi cred că sunt periculoase de peste tot. Vor fi două meciuri mai grele ca anul trecut, dar trebuie să facem o treabă bună acasă şi să mergem apoi să încercăm să câştigăm şi în deplasare”, a spus Grubisic.

„Polivalenta este casa noastră pentru Liga Campionilor. Ne va lipsi, dar sper că fanii vor veni şi vor umple sala Dinamo şi ne vor susține pentru a ne atinge obiectivul”, este mesajul portarului din Croația pentru fani.

CSM Bucureşti o va întâlni, vineri pe Metz, de la ora 19:00, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.