VIDEO | Csikszereda – UTA Arad, Cupa României. A fost stabilită ultima echipă calificată în optimile de finală

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 30 noiembrie 2020, ora 17:27,
UtaArad1
UtaArad1

UTA Arad este ultima echipă calificată în optimile de finală a Cupei României la fotbal.

Nou-promovata a învins-o, luni, în deplasare, pe Csikszereda Miercurea Ciuc, scor 2-0, într-un meci din şaisprezecimile de finală ale competiţiei.

Ambele goluri ale arădenilor au fost marcate din penalty. În minutul 10, portarul gazdelor s-a ciocnit de Erico da Silva, iar UTA a primit prima lovitură de pedeapsă. Vlad Morar a transformat penalty-ul.

Cu un minut înainte de pauză, Ioan Hora a fost faultat în careul advers, iar arădenii au beneficiat de a doua lovitură de la unsprezece metri. Hora a înscris de la „punctul cu var”, stabilind scorul final Csikszereda – UTA Arad 0-2.

Celelalte echipa calificate în optimile de finală a competiției sunt Chindia Târgovişte, Universitatea Craiova, FC Botoşani, Dinamo, Astra Giurgiu, Gaz Metan Mediaş, Poli Iaşi, FCSB (după ce Gloria Buzău a anunţat ca nu va putea juca meciul de luni din cauza COVID-19), din Liga I, precum şi Turris Turnu Măgurele, ASU Poli Timişoara, Dunărea Călăraşi, Farul Constanţa, ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu, Petrolul Ploieşti, Universitatea Cluj, din Liga a 2-a.