VIDEO | Criză la Iași! Poli pierde cu Hermannstadt. Postul lui Stoican e în pericol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 octombrie 2018, ora 20:05,
Flavius Stoican

Politehnica Iași a pierdut meciul de pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 0-2, în etapa a 13-a din Liga 1. Moldovenii au o serie de patru înfrângeri consecutive, iar o parte dintre spectatori i-au cerut demisia lui Flavius Stoican.

Într-o partidă cu puține ocazii clare de gol, atacantul Juvhel Tsoumou a deschis scorul în minutul 22, după o fază la care gazdele au cerut fault în atac.

Fundașul Lucian Dumitriu a dublat avantajul oaspeților în minutul 38, după o respingere greșită a portarului Cobrea.

Ieșenii au dominat în repriza a doua, dar nu au reușit să înscrie, spre dezolarea spectatorilor. Majoritatea au părăsit stadionul înainte de fluierul final.

Andrei Cristea a trimis mingea în bară în minutul 86.

Este prima victorie pentru Vasile Miriuță de la preluarea echipei din Sibiu. Totodată, FC Hermannstadt întrerupe o serie de șapte meciuri fără victorie în Liga 1.

Poli Iași: Cobrea – Gallego, Frăsinescu (Qaka 46′), Mihalache, Panţîru (Petre 46′) – Cioinac, Flores, Platini, Sin – Enoh (Bekui 62′), Cristea. Antrenor: Flavius Stoican.

Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Mijuskovic, Stoica, Dandea, Serediuc – Antonov (Petrescu 88′), Dâlbea, Dumitriu (Moreira 80′) – Tsoumou – Blănaru (Rusu 72′). Antrenor: Vasile Miriuță.

Politehnica Iași se află pe locul 10 în clasament, cu 14 puncte, și mai poate coborî două poziții, în funcție de celelalte rezultate.

După cea de-a treia victorie a sezonului, FC Hermannstadt ocupă locul 13, cu 11 puncte.

vasile miriutastoicanIasipolitehnica iașiflavius stoicanliga 1fc hermannstadtHermannstadt