VIDEO | Cristiano Ronaldo, meciul şi recordul. Dublă salvatoare la Roma

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 28 septembrie 2020, ora 13:37,
ronaldo bucuros

Juventus a remizat în deplasare la Roma, scor 2-2, în etapa a doua din Serie A. Cristiano Ronaldo şi-a trecut în cont o dublă şi a ajuns la o bornă greu de egalat în fotbalul european.

Cristiano Ronaldo a marcat al treilea său gol al sezonului în Serie A şi a ajuns la 450 de goluri marcate în campionatele de top ale Europei (Anglia, Spania şi Italia).

La Roma, Juventus a fost condusă de două ori, însă Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea de fiecare dată. Mai întâi dintr-un penalty obţinut tot de el, în finalul primei reprize.

În repriza a doua, Roma a condus cu 2-1, iar Juventus a rămas în inferioritate numerică după eliminarea stupidă a lui Rabiot (al doilea cartonaş galben pentru un fault la mijlocul terenului). Nicio problemă pentru Ronaldo. Portughezul şi-a pus capul la contribuţie şi a transformat în gol centrarea de manual a lui Danilo.

A fost reuşita cu numărul 450 a portughezului în campionatele de top ale Europei. Ronaldo a ajuns la 15 goluri în ultimele 14 meciuri în care a evoluat pentru Juventus şi îşi continuă forma perfectă şi în startul noului sezon.

Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise de Veretout. S-a terminat Roma – Juventus 2-2, iar campioana are patru puncte după primele două etape din Serie A.