VIDEO | Craiova se îndepărtează de titlu! Oltenii ajung la şase partide fără victorie în Liga 1 după remiza cu Voluntari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 26 ianuarie 2021, ora 20:29,
Craiova Voluntari Ivan

Meciul dintre FC Voluntari şi Universitatea Craiova, din etapa a 19-a Ligii 1, disputat pe stadionul ,,Anghel Iordănescu”, s-a terminat cu scorul de 1-1.

Golurile partidei au fost marcate de Viktor Angelov în minutul 10 pentru Voluntari, iar pentru olteni a marcat Andrei Ivan în minutul 25.

Prima repriză a jocului de la Voluntari începe cu Craiova în ofensivă, iar Bancu are prima ocazie în minutul 2, dar şutul acestuia, din centrarea lui Cicâldău, se duce peste poarta lui Lavin.

Prima replică a celor de la Voluntari aduce şi primul gol al partidei. Bulgarul Angelov deschide scorul în minutul 10, după o centrare perfectă venită din partea lui Ricardinho.

Avantajul gazdelor nu avea să ţină mult, iar în minutul 25 Andrei Ivan aduce egalarea pentru olteni. Acesta înscrie cu o lovitură de cap dintr-o centrare a lui Nistor şi duce scorul la 1-1.

Finalul reprizei i-a avut în prim-plan pe cei de la Craiova, care au ratat ocazii de a înscrie prin Bancu în minutul 32, Bărbuţ în minutul 39 şi Vladimir Screciu în minutul 45+2. Prima repriză se încheie 1-1.

Citeşte şi EXCLUSIV | O legendă stelistă îi spulberă visele lui Becali: ”Niciunul nu e pregătit pentru transfer!”

Repriza a doua începe din nou cu cei de la Craiova în ofensivă, iar prima ocazie îi aparţine lui Dan Nistor, dar şutul său din minutul 64 este boxat spectaculos de portarul Voluntariului.

Reagy Ofosu iese şi el la rampă în minutul 65, dar şutul său cu efect se duce pe lângă poarta lui Lavin.

În minutul 84 Voluntari are o ocazie prin Ion Gheorghe, dar Paul Papp blochează şutul tânărului mijlocaş.

Meciul a fost controlat în repriza a doua de Universitatea Craiova, dar niciunul dintre jucătorii echipei din Bănie nu au mai putut să-l învingă pe portarul spaniol al celor de la FC Voluntari.

Meciul se încheie cu scorul de 1-1, după ce arbitrul pune capăt celor 90 de minute.

După acest meci, FC Voluntari ocupă locul 14 în Liga 1, cu 16 puncte acumulate în cele 19 jocuri disputate până acum.

De cealaltă parte, Universitatea Craiova se află pe locul 3 în Liga 1, cu 36 de puncte adunate în cele 19 etape în care au evoluat până la acest moment.

Citeşte şi Reacţia lui Răzvan Burleanu în scandalul de dopaj de la Astra: ,,Organizatorul de competiţie poate sesiza comisiile FRF”