VIDEO | Craiova s-a impus pe terenul CFR-ului și a revenit în lupta la titlu

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 24 aprilie 2021, ora 22:30,
cr
cr

CS Universitatea Craiova a câștigat meciul disputat în deplasare, cu 2-1, în fața CFR-ului, sâmbătă seara, în cadrul etapei a 3-a a play-off-ului Ligii I.

Campioana en-tire a început bine meciul din Gruia, iar în minutul 10 Chipciu a șutat peste poartă din 10 metri.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul, în minutul 27. Marius Constantin a trimis cu capul, portarul gazdelor a respins în față, iar atacantul Andrei Ivan a profitat și a înscris.

Ardelenii au căutat golul egalizator, iar Chipciu a solicitat lovitură de pedeapsă în minutul 42. În prelungirile primei reprize, același Chipciu a șutat în blocaj.

CFR Cluj a solicitat penalty în minutul 51, în urma unui presupus fault comis în propriu careu de Debeljuh asupra lui Acka și cere penalty.

Campioana en-titre a restabilit egalitatea în minutul 53, prin Sigurjonsson, care a fructificat o pasă a lui Debeljuh.

Tudorie a înscris golul victoriei în minutul 88, dintr-o pasă a lui Dan Nistor.

Cu această victorie, Craiova a acumulat 34 de puncte, dar rămâne pe locul 3 în clasamentul Ligii I. CFR Cluj ocupă poziția secundă, cu 38 de puncte.

Cele două echipe

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Joca (Chipciu ‘5), Soares (Hoban ’89), Sigurjonsson (Păun ’69) – Deac, Rondon (Debeljuh ’46), Gîdea (Costache ’46). Antrenor: Edward Iordănescu

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Cîmpanu ’68), Constantin, Acka, Bancu – Mateiu, Nistor – Mitran (Camara ‘4, Vătăjelu ‘68), Cicâldău, Ivan (Căpăţână ’64) – Mamut (Tudorie ’64). Antrenor: Marinos Ouzounidis