VIDEO | Craiova a pierdut ultimele cinci meciuri cu FCSB! Papură: „Trebuie să ne autodepășim”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 martie 2020, ora 17:31,
papura conf
papura conf

Derby-ul etapei a doua din play-off-ul Ligii 1 este FCSB – Universitatea Craiova, duminică, de la 20:30. ‘Alb-albaștrii’ au pierdut ultimele cinci meciuri cu ‘roș-albaștrii’, iar antrenorul Corneliu Papură este conștient că jucătorii săi trebuie să se autodepășească.

Deocamdată, Universitatea Craiova are un avans de trei puncte față de FCSB în clasament.

Ne aşteaptă un meci important pentru clasament. Întâlnim FCSB, o echipă bună, iar pentru a reuşi un rezultat pozitiv trebuie să ne autodepăşim. Trebuie să fim concentraţi pe tot parcursul jocului, să nu mai avem probleme de acest gen. Statistica este pentru statisticieni. Niciun meci nu seamănă cu altul. Important e să intrăm bine în meci, să avem atitudine, să câştigăm duelurile.

Ce a fost înainte, că am pierdut zece meciuri cu FCSB, nu contează. Contează doar ce facem în cele 90 de minute. Nici eu n-am câştigat în Ghencea ca jucător, e marele meu regret. E singurul lucru pe care mi l-am dorit din punct de vedere sportiv. Acum sper să întrerupem acest şir de insuccese de la Bucureşti cu FCSB şi să câştigăm duminică. În iarnă, jocul cu FCSB de acolo s-a închis în 2-3 minute, au marcat două goluri şi s-a închis. Dar acum trebuie să privim înainte, avem trei puncte în clasament în faţa lor.

Dacă ne gândim la altceva atunci mai bine stăm acasă. Dacă intrăm fricoşi, atunci nu facem decât să merităm locul 2-3 sau care o fi. Dacă vrem ceva, trebuie să arătăm pe teren. Trebuie să avem curaj şi personalitate, să nu ne speriem de un pressing al adversarului„, a spus Corneliu Papură la conferința de presă.

Gică Popescu, la prima apariție într-un studio de televiziune în 2020! ”Realitatea Sportivă” cu Claudiu Giurgea, duminică, 8 martie, de la ora 18:30, doar la Realitatea Plus.