VIDEO | Craiova a învins-o pe Hermannstadt și s-a apropiat la un punct de FCSB și CFR Cluj

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 19 februarie 2021, ora 23:28,
craiova – bucurie

Craiova a învins-o pe Hermannstadt, scor 1-0, vineri seara, într-un meci disputat pe teren propriu, în cadrul etapei a 24-a a Ligii I.

Prima ocazie a meciului a avut loc în minutul 16. Cicâldău a trimis pe colțul scurt, dar Figueiredo a blocat cu piciorul. Faza a continuat, mingea lovind o bară, apoi a doua bară.

Același Cicâldău a deschis scorul în minutul 33. Mijlocașul a transformat o lovitură liberă de la marginea careului mare.

Oltenii au fost aproape să majorize diferența în minutul 63. Jucătorul oaspeților, Figueiredo, a pierdut mingea în fața lui Ivan, dar Matricardi a trimis afară.

În prelungiri, Matricardi a trimis din careu spre poarta oltenilor, Pigliacelli a respins de pe linia porții, faza a continuat, iar portarul italian a mai avut o intervenție.

În urma acestei victorii, Craiova a acumulat 47 de puncte și s-a apropiat la o lungime de FCSB și CFR Cluj. Etapa următoare, echipa oltenă va evolua, în deplasare, cu Chindia Târgoviște.

De partea cealaltă, Hermannstadt ocupă locul 14, cu 22 de puncte, iar runda următoare va primi replica celor de la Sepsi Sf. Gheorghe.

craiovavideoliga 1etapa 24Hermannstadtfotbal1-0