VIDEO | Costel Gâlcă, omul zilei în Danemarca! Echipa sa a reușit o revenire spectaculoasă în ultima etapă de campionat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 30 aprilie 2021, ora 20:52,
galca vejle
galca vejle

Vejle BK, echipa antrenată de fostul tehnician al celor de la FCSB a remizat pe terenul lui Horsens, într-un joc din etapa a 4-a a play-out-ului primei ligi daneze.

Gazdele au condus cu 3-0 după o oră de joc, însă fotbaliștii lui Gâlcă au avut puterea să revină pe tabelă și să obțină un punct în extremis. Eroul roș-albilor a fost rusul Onugkha care a izbutit un hattrick, golul egalizator fiind înscris în chiar ultimul minut de joc. Acesta a început meciul ca rezervă și a fost introdus pe teren imediat după pauză. Cu reușitele de astăzi, atacantul de 24 de ani a ajuns la cota 4 în acest sezon.

În urma acestei remize, Vejle ocupă locul 4 în clasamentul din play-out, având cu opt puncte mai mult decât ocupanta primului loc retrogradabil cu 4 runde înainte de încheierea sezonului. Costel Gâlcă a preluat echipa daneză în martie 2019 și a reușit să o readucreușit să o readucă în prima divizie după retrogradarea din urmă cu doi ani.