VIDEO | Clinceni o bate pe Sepsi şi ajunge pe loc de play off! Rusescu, înger şi demon pentru ilfoveni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 31 octombrie 2020, ora 17:22,
academica clinceni bucurie

Academica Clinceni a câştigat meciul din etapa a noua a Ligii 1, scor 2-0 pe teren propriu, împotriva celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

Golurile victoriei ilfovenilor au fost marcate de bulgarul Chunchukov în minutul 15 şi de Raul Rusescu în minutul 43. Fostul stelist ajuns la Clinceni a ratat şi un penalty.

După ce Sepsi a început meciul mai tare, având o ocazie în primele minute, Chunchukov a deschis scorul în minutul 15, după ce a fost introdus pe teren în minutul 4 al jocului în locul tânărului Morar. Bulgarul a marcat din pasa conaţionalului Pashov.

Cu şase minute înainte de pauza meciului Clinceni a primit penalty din partea arbitrului. Un obişnuit al penalty-urilor, Raul Rusescu a pus mingea pe punctul cu var, însă, surprinzător, a ratat lovitura de la 11 metri după intervenţia portarului Niczuly.

Rusescu s-a revanşat patru minute mai târziu, după ce a primit mingea de la adversar. Acesta s-a aflat pe traiectoria mingii trimise de Deligiannidis către portar. Atacantul a preluat mingea şi l-a executat pe Niczuly în minutul 43.

În repriza a doua a meciului, ilfovenii puteau majora diferenţa la ocaziile avute de Cristi Tănase şi Chunchukov. Nicio echipă nu a mai marcat, iar scorul pauzei a fost şi cel final.

După meci, în vestiar, fotbaliştii de la Clinceni au început să cânte de bucurie.

După jocul câştigat cu Sepsi, formaţia antrenată de Ilie Poenaru a ajuns pe loc de play off în Liga 1. Clinceni a ajuns la 13 puncte adunate în nouă etape, cu două mai puţin decât adversara de astăzi.

Citeşte şi  VIDEO | Internetul a izbucnit după ce Simona Halep a anunţat că are Covid-19! Ce mesaje de încurajare a primit numărul 2 WTA