VIDEO | Clinceni câștigă derby-ul echipelor venite din B. Chindia rămâne fără victorie

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 09 august 2019, ora 18:58,
clinceni barbu

Academica Clinceni a obținut prima victorie în Liga I din istorie. Ilfovenii s-au impus cu 3-1 în partida cu cealaltă echipă venită din B, Chindia Târgoviste.

Echipa antrenată de Viorel Moldovan a deschis scorul pe stadionul din Voluntari.

În minutul 3, Burlacu a marcat din interiorul careului mare.

Academica Clinceni a replicat rapid. Elevii lui Ilie Poenaru au reușit egalarea în minutul 18, prin Vojtus.

Gazdele au preluat conducerea în minutul 24. Barbu a șutat perfect, de la marginea careului.

Chindia a avut șansa egalării rapide, însă șutul lui Bic s-a dus în bara transversală.

Academica Clinceni a liniștit jocul odată cu golul de 3-1 marcat în minutul 63 de către Buziuc.

Echipa din Clinceni și-a trecut în cont primele trei puncte în actuala stagiune, în timp ce gruparea pregătită de Viorel Moldovan rămâne cu punctul luat în prima etapă, la Gaz Metan.