VIDEO | Ciprian Tătărușanu, eroul lui Nantes! A apărat un penalty

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 11 noiembrie 2018, ora 23:32,
tatarusanu
tatarusanu

Ciprian Tătărușanu, portarul titular al echipei naționale, a apărat un penalty în meciul jucat de Nantes în deplasare cu Rennes, scor 1-1, în cadrul etapei a 13-a din campionatul Franței.

Partida a reprezentat un derby al regiunii Bretania.

Rennes a deschis scorul în minutul 8, în urma unei lovituri libere. Grenier a executat în forță, iar Johansson a deviat mingea la colțul scurt, păcălindu-l pe Tătărușanu.

Emiliano Sala, golgheterul lui Nantes, a egalat în minutul 16, cu o lovitură de cap. Argentinianul a ajuns la 11 reușite în Ligue 1 și l-a egalat pe Kylian Mbappe în fruntea ierarhiei marcatorilor.

În repriza a doua, Rennes a dominat jocul, iar Clement Grenier a avut șansa să înscrie din penalty, în minutul 57. Tătărușanu a plonjat senzațional și a respins.

Ciprian Tătărușanu a apărat în toate cele 13 partide din Ligue 1 şi a încasat 18 goluri.

FC Nantes este neînvinsă de patru etape și ocupă locul 10 în clasament.