VIDEO | Cine este adversara Simonei Halep în sferturi la Dubai

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 februarie 2019, ora 21:46,
Halep-Doha
Halep-Doha

Simona Halep (locul 2 WTA) a aflat cu cine va juca mâine în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, Emiratele Arabe Unite. Elvețianca Belinda Bencic (locul 45 WTA) a învins-o pe bielorusa Arina Sabalenka (9 WTA), scor 6-4, 2-6, 7-6 (7).

Partida a durat două ore și jumătate și a avut numeroase întorsături de situație. În setul decisiv, Sabalenka a servit pentru meci la 5-3, apoi a ratat șase oportunități să câștige.

Bencic a servit foarte slab și a comis 13 duble greșeli. Elvețianca i-a oferit nu mai puțin de 15 șanse de break adversarei.

Anterior, Belinda Bencic nu trecuse niciodată de turul 2 la Dubai. Anul acesta, jucătoarea în vârstă de 21 de ani le-a învins pe Lucie Hradecka și Stefanie Voegele.

Simona Halep și Belinda Bencic se vor înfrunta pentru a treia oară în circuitul WTA. Românca a câștigat în 2014 la Wimbledon (turul trei), iar elvețianca s-a impus în 2015 la Toronto, în finală (Halep a abandonat la 0-3 în setul decisiv).

Confruntarea din sferturile de finală ale turneului de la Dubai va începe după ora 17:00, ora României.

wtabelinda bencicdubaiHalepsabalenkasferturisimona halepbencicarina sabalenkaadversara