VIDEO | Chiricheş, de nota 4! „Un adevărat dezastru!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 septembrie 2019, ora 08:53,
CHIRICHES
CHIRICHES

Seară de coşmar pentru Vlad Chiricheş! La fel ca şi în deplasarea de la AS Roma, apărarea lui Sassuolo a primit patru goluri în mai puţin de o repriză. Sassuolo a pierdut acasă, 1-4 cu Atalanta.

Cu partea sa de vină la toate golurile marcate de oaspeţi, Chiricheş a avut momente în care a fost ridiculizat de adversari, dar şi greşeli mari de plasament pe toată durata partidei.

Atalanta s-a distrat pe terenul lui Sassuolo, unde a marcat de patru ori în primele 35 de minute ale meciului. Chiricheş s-a poziţionat greşit la primul gol, marcat de Gomez. Românul a fost apoi lipsit de reacţie la reuşita lui Gosens, dar şi la golul al treilea al oaspeţilor. Atalanta a făcut 4-0 după ce Chiricheş l-a scăpat din marcaj pe Zapata în mijlocul careului. După pauză, Defrel a marcat golul de onoare al gazdelor.

Site-ul Eurosport Italia i-a acordat lui Chiricheş nota 4 pentru prestaţia din meciul cu Atalanta. Cel mai slab jucător de pe teren, românul a primit o caracterizare dură: „Uşurinţa cu care atacanţii de la Atalanta s-au mişcat a fost inacceptabilă pentru acest nivel. Un adevărat dezastru” – au scris jurnaliştii italieni.