VIDEO | Chindia încă speră la play-off! Echipa lui Emil Săndoi s-a impus la limită cu Voluntari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 05 aprilie 2021, ora 19:30,
Chindia
Chindia

Chindia Târgoviște a învins-o pe FC Voluntari cu 1-0, la Buzău, în etapa 29 din Liga 1, și speră în continuare la play-off.

În minutul 27 a avut loc deschiderea de scor. Mijlocașul Marco Dulca a marcat dintr-un șut de finețe de la 16 metri din pasa lui Iacob, în urma unei lovituri libere prelungite.

În minutul 67, Briceag a ratat o ocazie imensă din interiorul careului, nereușind să reia spre poartă o centrare bună venită de la Pesic.

În minutul 85, arbitrul Horațiu Feșnic i-a arătat cartonaşul roşu lui Bogdan Andone, antrenorul lui FC Voluntari, pentru proteste.

Meciul a fost prelungit șapte minute din cauza deselor întreruperi din partea a doua a partidei.

Ocazie uriașă pentru Chindia în minutul 90+5. Cherchez a trimis un șut peste poartă de la marginea careului după o recuperare a lui Yameogo.

În urma acestui rezultat, formația lui Emil Săndoi le depășește pe Astra și pe FC Argeș și ajunge pe locul 7, cu 39 puncte. De cealaltă parte, Voluntari rămâne pe locul 12 în Liga 1, cu 31 puncte.

Echipele de start:

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Celea, Dinu – Neguț, Iacob, Dulca, Dumitrașcu – Rață, Florea
Rezerve: D. Moldovan, Martac, Yameogo, Berisha, Neicuțescu, Cherchez, Diaz, Kocic, Fomba

Voluntari: Rîmniceanu – Balaur, Tamaș, Satli – Costin, Gheorghe, Ricardinho, Mailat, Briceag – Garba, Angelov
Rezerve: Lavin, Armaș, Pesic, Betancor, Tavares, A. Ilie, A. Vlad, M. Remacle, Borțoneanu