VIDEO-FOTO | Chindia – Craiova. Se știe prima echipă calificată în semifinalele Cupei României

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 02 martie 2021, ora 23:21,
meci
meci

Universitatea Craiova este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României. Gruparea olteană a trecut de Chindia Târgoviște, cu 1-0, într-un meci disputat marți seara, la Buzău. Echipa dâmbovițeană a fost considerată gazda întâlnirii.

În urmă cu trei zile, Chindia învingea formaţia olteană, cu 1-0, în campionat, tot la Buzău.

Chindia a avut prima ocazie a partidei. În minutul 8, Dumitrașcu a executat o lovitură liberă, mingea a ajuns până la Celea, care i-a pasat lui Iacob, iar acesta a trimis în bara transversală!

Zece miute mai târziu Craiova a cerut penalty, în urma unui posibil fault comis de Iacob asupra lui Marius Constantin.

În minutul 25 al meciului, Dumitrașcu a gafat în propriul careu și i-a trimis adversarului său, Alexandru Cîmpanu, care l-a învins pe portar cu un șut la colțul scurt.

Cu 10 minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Nistor i-a pasat ideal lui Cîmpanu, care nu l-a putut învinge pe portarul Moldovan.

Până la partida din sferturile de finală. Universitatea Craiova le-a eliminat din Cupa României, pe  Progresul Spartac București (5-0) și FC Botoșani (1-0), în vreme ce Chindia trecuse de FC Hermannstadt (1-1 și 4-2 pen.), apoi de Farul Constanța (2-0).

Craiova a câștigat Cupa României ultima dată în 2018.

Miercuri vor avea loc două meciuri în sferturile de finală ale Cupei. De la ora 17:30 va avea loc meciul “U” Cluj – Viitorul Pandurii Tg. Jiu, iar de la ora 20:30 se vor întâlni Petrolul Ploiești și Astra Giurgiu.

Ultimul meci din sferturile competiției este programat joi, de la ora 20:20, între Dunărea Călărași și Dinamo.

1-0chindiarealitateacraiovasferturi de finalacupa romaniei