VIDEO | Chile, în sferturile de finală la Copa America! Alexis Sanchez a înscris un gol superb

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 iunie 2019, ora 11:28,
alexis
alexis

Naționala statului Chile s-a calificat în sferturile de finală la Copa America, după victoria în fața Ecuadorului, scor 2-1. Chilienii au câștigat ultimele două ediții de Copa America.

La Salvador, Fuenzalida a deschis scorul în minutul 8, cu un șut de senzație din careu.

În minutul 26, ecuadorienii au egalat din penalty. Enner Valencia a transformat lovitura de la 11 metri.

În minutul 51, Alexis Sanchez a reușit un gol de geniu, lovind mingea din voleu, după centrarea foarte bună a lui Aranguiz.

În minutul 89, ecuadorianul Gabriel Achilier a fost eliminat, după ce a lovit un adversar cu cotul.

În urma acestui rezultat, Chile are maximum de puncte în grupa C şi şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei.

În această seară, de la ora 22:00, se joacă Peru – Brazilia și Bolivia – Venezuela, în grupa A.