VIDEO | Chelsea a zdrobit-o pe Dynamo Kiev! Giroud, meci perfect pentru englezi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 14 martie 2019, ora 22:17,
chelseakiev11

Chelsea s-a impus fără probleme în deplasarea din Ucraina. Englezii au câștigat cu 5-0 și s-au impus cu 8-0 la general în fața celor de la Dynamo Kiev.

Partida câștigată cu 8-0 la general reprezintă un nou record pentru englezi: a doua cea mai mare victorie într-o dublă manșă din istoria clubului în competițiile europene!

Olivier Giroud a marcat de trei ori pentru Chelsea. Francezul a înscris cu piciorul stâng, cu cel drept și cu capul. Atacantul a reușit al treilea hattrick european. Ultimul a fost în 2015, în tricoul lui Arsenal, într-un meci cu Olympiakos din Liga Campionilor.

Ultimul fotbalist care a marcat pentru englezi de trei ori într-o deplasare europeană a fost Didier Drogba în septembrie 2006.

Pentru Chelsea, au mai punctat Marcos Alonso, minutul 45+1, și tânăra speranță Hudson Odoi, minutul 78.