VIDEO | Chelsea a câştigat derby-ul cu City. Liverpool este noul lider!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 decembrie 2018, ora 21:30,
CHELSEA
CHELSEA

Chelsea a câştigat derby-ul etapei a 16-a din Premier League, 2-0 cu Manchester City. Echipa lui Pep Guardiola a suferit prima înfrângere a sezonului şi a fost detronată de pe prima poziţie a clasamentului.

Chelsea a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize. Aşa cum era de aşteptat, Manchester City controlase jocul din punct de vedere al posesiei şi ocaziilor create. Kante a marcat cu primul şut la poartă al londonezilor, care reuşiseră doar şase pase în treimea adversă a terenului (faţă de 53 ale „cetăţenilor”).

După pauză, David Luiz a parafat victoria echipei lui Maurizio Sarri.

S-a încheiat 2-0 pentru Chelsea, rezultat de care a profitat cel mai mult noul lider din Premier League. Liverpool a rămas singura echipă neînvinsă în campionat şi a urcat pe primul loc în clasament, cu 42 de puncte. Urmează Manchester City (41 puncte) şi Chelsea (34 puncte).

CITEŞTE ŞI: VIDEO | LIVERPOOL e de NEOPRIT! Salah, în mare formă înainte de Napoli. Programul etapei din Anglia