VIDEO | CFR Cluj, victorie muncită la Clinceni! Tinerii au făcut diferența pentru campioana României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 august 2020, ora 19:59,
academica-clinceni-cfr-cluj

CFR Cluj a câștigat meciul din deplasare cu Academica Clinceni, scor 2-1, în prima etapă din sezonul 2020-2021 al Ligii 1. Campioana României a dat lovitura pe final, grație mijlocașului Claudiu Petrila (19 ani).

CFR Cluj a dominat în prima repriză și a deschis scorul în minutul 15, prin tânărul Ionuț Costache (22 de ani).

Repriza a doua a fost una echilibrată. În minutul 47, Clinceni a primit un penalty, după un fault în careul al lui Boli, iar Cebotaru a înscris.

Meciul se îndrepta către un rezultat de egalitate, dar Claudiu Petrila, introdus pe teren în minutul 69, a înscris cinci minute mai târziu. Mijlocașul în vârstă de 19 ani a avut o execuție superbă, plasând mingea către vinclul porții.

Pentru CFR Cluj urmează meciul cu Dinamo Zagreb, campioana Croației, în turul 2 preliminar din Liga Campionilor, miercuri, 26 august, de la ora 21.