VIDEO | CFR Cluj, victorie în meciul cu Botoșani. Ardelenii, lideri în clasament înaintea meciului Craiova – FCSB

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 28 aprilie 2021, ora 20:57,
CFR
CFR

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, miercuri seară, pe teren propriu, într-un meci din cadrul etapei a patra a play-off-ului Ligii I.

Gazdele și-au creat prima ocazie de gol din startul partidei. În minutul 3, Deac a șutat din interiorul careului, dar Hankic a reușit să respingă. În minutul 22 ardelenii au cerut lovitură de pedeapsă în urma unui duel între Deac și Hankic.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 26. Islandezul Sigurjonsson a înscris cu un șut din interiorul careului.

După doar două minute, același Sigurjonsson a dus scorul la 2-0, profitând de o greșeală în defensiva formației moldave.

Cu două minute înaintea timpului regulamentar de joc, Păun l-a tras de tricou pe Al Mawas. Iranianul a reacţionat, iar jucătorii celor două echipe au creat un meleu. În urma acestei faze, Latovelvici şi Al Mawas au fost eliminaţi.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a urcat pe primul loc într-un clasament provizoriu al play-off-ului Ligii I. Campioana en-titre a acumulat 41 de puncte, cu două mai multe decât FCSB. Jucătorii antrenați de Anton Petrea vor evolua joi, cu CS Universitatea Craiova, ocupanta locului trei. FC Botoșani e pe cinci, cu 25 de puncte.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Sandomierski – Manea, Vinicius, Burcă, Camora – Sigurjonsson (Chipciu ’63), Bordeianu (Hoban ’79), Gîdea (Păun ‘8) – Deac (Latovlevici ’79), Debeljuh (Omrani ’78), V. Costache. Antrenor Edward Iordănescu;

FC Botoşani: Hankic – Braun (Patache ’87), Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Papa (Meleke ’30), Rodriguez, Tîrcoveanu – Aşkovski (Ongenda ’46), D. Croitoru (Al Mawas ‘8), Fili (S. Camara ’46). Antrenor Marius Croitoru.

fc botosaniplay offrealitateacfr clujliga 1etapa 4golfotbal2-0