VIDEO | CFR Cluj se apropie la un punct de FCSB, după victoria cu Astra

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 06 octombrie 2018, ora 23:10,
astra-cfr
astra-cfr

CFR Cluj a câștigat meciul din deplasare cu Astra Giurgiu, scor 2-1, în etapa a 11-a din Liga 1. Ardelenii s-au apropiat la un punct de liderul clasamentului, FCSB.

George Țucudean a deschis scorul în minutul 45+1, după o acțiune frumoasă a lui Moutinho.

În minutul 55Moutinho a înscris după ce a scăpat singur cu Iliev. Peteleu a dat o pasă magnifică.

Astra a redus din handicap în minutul 89. Zoua l-a învins pe Arlauskis după ce goalkeeper-ul lituanian a reuşit să pareze şutul din careu al lui Llullaku.

Giurgiuvenii și-au creat mai multe ocazii de gol (raport 9-6) și au trimis mai multe șuturi pe poartă (raport 4-3).

Momentul amuzant al partidei s-a petrecut în minutul 32, când pe teren a intrat un câine. Animalul a fost luat în braţe de către Florin Bejan de la gazde şi a fost scos de pe gazon.

Astra: Iliev – Belu, Bejan, Cestor, Butean – Moise (Boboc 73′), Biceanu – Begue (Gheorghe 86′), N. Roşu (Alibec 46′), Llullaku – Zoua. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

CFR: Arlauskis – Manea, Lang, A. Mureşan, Peteleu – Djokovic, Hoban, Culio – A. Ioniţă (Deac 68′), Ţucudean (Omrani 83′), Moutinho (Mailat 90+1′). Antrenor: Toni Conceicao.

În urma acestui rezultat, CFR se află pe locul doi, iar Astra ocupă poziția a patra. Clujenii sunt neînvinși de cinci meciuri (trei victorii și două remize).