VIDEO | CFR Cluj pune presiune pe FCSB! Victorie fără emoţii cu Clinceni

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 15 ianuarie 2021, ora 00:50,
bucurie-CFR
bucurie-CFR

CFR Cluj s-a impus în primul meci din 2021, pe teren propriu, împotriva celor de la Academica Clinceni, scor 3-1.

Golurile partidei au fost marcate de Valentin Costache în minutul 15, Ciprian Deac în minutul 52, Debeljuh în minutul 90, respectiv Chandarov în minutul 84.

Prima repriză a meciului a fost controlată de CFR Cluj, unde a arătat că este echipa cu mai multă forţă şi precizie în faţa porţii. Prima ocazie a ameciului i-a aparţinut lui Costache în minutul 8, dar acţiune este oprită de portarul Vâlceanu. Minutul 15 îl are în prim-pan tot pe Costache, care de această dată finalizează la colţul lung cu un şut plasat.

Cei de la Clinceni au încercat să revină în meci, însă şansele lor pra puţine, iar scorul la pauză a fost de 1-0 pentru gazde.

Repriza a doua începe la fel ca prima, cu CFR Cluj în atac. Planul ofensiv al lui Edi Iordănescu în scoate în evidenţă pe Ciprian Deac, care înscrie în minutul 52, cu un şut superb din marginea careului.

CFR Cluj a mai cerut un penalty în minutul 56, iar în minutul 57 Andrei Burcă a reluat o centrare în bara transversală. Replica oaspeţilor a venit pe finalul partidei.

Bulgarul Chandarov reia o minge cu capul în minutul 84 şi îl învinge pe Bălgrădean. Scorul se face 2-1, însă CFR contraatacă şi marchează din nou în minutul 90. Debeljuh înscrie şi el, iar scorul final este 3-1.

După acest succes, CFR Cluj a urcat pe locul 2 în Liga 1, unde se află la egalitate cu FCSB, ambele cu câte 34 de puncte.

Citeşte şi Klaus Iohannis, anunţ de ultimă oră! Când se începe şcoala

academica clincenifcsbcostachecfr clujretur campionatciprian deacliga 1realitatea