VIDEO | CFR Cluj, doar remiză cu FC Voluntari. Campioana en-titre a ratat, din nou, șansa s-o detroneze pe FCSB

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 15 februarie 2021, ora 23:26,
cfr-sibiu
cfr-sibiu

CFR Cluj și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, luni seara, în epilogul etapei a 23-a a Ligii 1. Astfel, campioana en titre a ratat, pentru a treia oară, șansa să urce pe primul loc în clasamentul Ligii 1.

Înaintea partidei, campioana en-titre a fost încurajată de suporteri.

Prima ocazie a partidei a avut loc în minutul 10, când Mario Rondon a trimis slab spre poarta lui Rîmniceanu. În minutul 22, jucătorul gazdelor, Ovidiu Hoban a luat la țintă bara transversal, cu un șut de la aproximativ 11 metri.

Replica ilfovenilor a venit în minutul 30. Jefte Sanchez i-a pasat lui Ion Gheorghe, dar șutu acestuia nu a numerit cadrul porții. Ciprian Deac a ratat o ocazie imensă pentru CFR Cluj, cu șase minute înainte de pauză. Jucătorul ardelenilor a șutat la o palma de poartă.

În prelungiri, Andrei Burcă a trimis cu capul, dar nu l-a putut învinge pe portarul oaspeților, iar meciul s-a încheiat 0-0.

Cea mai importantă fază a meciului s-a consumat în minutul 71. Vinicius a trimis pe poartă, iar Rîmniceanu a respins. Din imagini, se pare că Rîmniceanu se afla dincolo de linia porții când a respins mingea, iar centralul ar fi trebuit să valideze golul.

În urma acestei remize, CFR Cluj acumulează 48 de puncte, la egalitate cu FCSB, dar liderul are un golaveraj mai bun. De partea cealaltă, FC Voluntari e penultima în clasament, cu 21 de puncte.

Etapa următoare, CFR Cluj se va deplasa la Mediaș, pentru duelul cu Gaz Metan, în timp ce FC Voluntari va primi replica celor de la FC Argeș.

realitateavideoliga 1etapa 23gaz metan0-0cfr cluj