VIDEO | CFR Cluj a învins-o pe Sepsi și a urcat pe primul loc al Ligii I

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021, ora 23:25,

CFR Cluj a învins-o în deplasare pe Sepsi, scor 1-0, într-un meci disputat miercuri seara, în cadrul etapei a doua a play-off-ului Ligii 1.

Gazdele au început curajos partida contra campioanei en-titre, iar în minutul 15 Safranko l-a pus la încercare pe Arlauskis, cu o lovitură de cap, dar portarul lituanian nu a avut probleme să rețină mingea.

În minutul 45, centralul partidei a arătat „punctul cu var” în urma unui henț în propriul careu comis de Radoslav Dimitrov.

Ciprian Deac a transformat lovitura de pedeapsă, reușind singurul gol al meciului.

Cu cinci minute înainte de final, Sigurjonsson a fost aproape de gol, dar nu l-a putut învinge pe Niczuly.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 38 și a urcat pe primul loc, într-un clasament provizoriu. De partea cealaltă, Sepsi ocupă poziția a patra, cu 24 de puncte. Ocupanta locului secund, FCSB, va evolua joi cu Academica Clinceni.

Cele două echipe:

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Ştefănescu – N. Păun (Gonzalez ’46), Vaşvari, Fl. Ştefan (Aganovic ’66) – I. Fulop (Achahbar ’46), Safranko (Rapp ’73), Nouvier. Antrenor: Leo Grozavu

CFR Cluj: Arlauskis  (Bălgrădean ’46) – Manea, Ben Youseff, Burcă, Camora – Joca (Chipciu ‘6), Hoban, A. Păun (Sigurjonsson ’80) – C. Deac (Soares ’80), Debeljuh (Rondon ’66), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

realitateasepsietapa 2liga 11-0cfr clujfotbal