VIDEO | CFR Cluj a demolat-o pe FC Argeș, în epilogul etapei. Maric, ghinionistul serii. A provocat două penalty-uri și a dat un autogol

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 01 martie 2021, ora 23:20,
fca-cfrliga1-1280×640

CFR Cluj a învins-o pe FC Argeș, pe teren propriu, luni seara, scor 5-0, în epilogul etapei a 25-a a Ligii 1. Ghinionistul serii a fost croatul Luka Maric. Jucătorul nou-promovatei a provocat două penalty-uri și a dat un autogol.

Campioana en-titre a început tare meciul cu FC Argeș, iar în minutul 5 Costache l-a pus la încercare pe portarul oaspeților, care a deviat în bară.

În minutul 34, campioana en-titre primește penalty, după ce Maric îi lovește pe Păun și Debeljuh. Ciprian Deac a transformat de la „punctul cu var”, deschizând scorul.

După doar trei minute, același Luka Maric este lovit în mână de o minge trimisă de Costache, iar CFR Cluj beneficiază de un nou penalty.

A transformat același Ciprian Deac, iar scorul a devenit 2-0, pentru ardeleni.

CFR Cluj a continuat să marcheze și după pauză. La trei minute de la reluare, ghinionistul serii a comis-o din nou. De această dată, Maric și-a trimis mingea în propria poartă!

Costache a dus scorul la 4-0, în minutul 69, după un un-doi cu Omrani.

Rondon a stabilit scorul final în minutul 77, după o fază superbă.

CFR Cluj a reușit cea mai categorică victorie în acest sezon, în timp ce piteștenii au suferit cel mai drastic eşec.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a egalat liderul FCSB la numărul de puncte, 54. Ardelenii au însă, un golaveraj inferiori roș-albaștrilor. De partea cealaltă, FC Argeș ocupă locul 9, cu 30 de puncte.

Etapa următoare, campioana en-titre se va deplasa la Arad, pentru confruntarea cu UTA, iar FC Argeș va primi replica celor de la Poli Iași.

liga 1arges5-0cfr clujrealitatea