VIDEO | CFR a întors-o ca la Ploiești! Campioana a revenit și a câștigat lejer în fața Chindiei!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 03 august 2019, ora 22:07,
chindia cfr
chindia cfr

CFR Cluj s-a impus cu 4-1, în deplasare, la Ploiești, în partida cu Chindia Târgoviște.

Din nou cu o formulă schimbată față de meciurile din Europa, CFR Cluj a fost luată prin surprindere de elanul nou-promovatei din Târgoviște.

Chindia a dechis scorul în minutul 27, prin Neicuțescu! Atacantul împrumutat de la Dinamo l-a executat pe Vâtcă din centrul careului.

Imediat, Dan Petrescu l-a sacrificat pe tânărul Itu și l-a trimis în teren pe Luis Aurelio. CFR a început să pună presiune abia pe finalul primei reprize, pe care clujenii au încheiat-o cu bara lui Păun.

În repriza a doua, CFR și-a surclasat clar adversara. Țucudean a provocat autogolul lui Aioani, în minutul 49, iar de aici, dâmbovițenii parcă au fost loviți de tren!

În minutul 67, CFR Cluj a trecut la conducere pe tabelă. Păun l-a învins pe Auioani cu un șut perfect, de la marginea careului.

Deac a dus scorul la 1-3, în minutul 74, după un contraatac devastator. Omrani, cel care a centrat pentru Deac, a fost în ofsaid.

Chindia – CFR Cluj s-a terminat 1-4. Lansat perfect de Hoban, Deac a reușit dubla în minutul 89.

Campioana urcă temporar pe primul loc în Liga I, în timp ce Chindia rămâne cu punctul din prima etapă, fără victorie în noul sezon.

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Leca, D. Dumitrașcu – D. Novac, L. Mihai – Neguț, Cherchez, Yameoho – Neicuțescu
Rezerve: I. Popescu – Dudea, Neciu, C. Dinu, D. Florea, V. Rață, A. Serban
Antrenor: Viorel Moldovan

CFR Cluj: Vâtcă – Butean, A. Mureșan, Cestor, Peteleu – Itu, Hoban, A. Păun – C. Deac, Țucudean, V. Costache
Rezerve: A. Rus – Susic, A. Burcă, Sylla, Luis Aurelio, Petrila, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu