VIDEO | CFR a făcut spectacol cu Gaz Metan! Clujenii rămân lideri în Liga 1

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 septembrie 2019, ora 21:28,
omrani-medias

CFR Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, în etapa a 11-a din Liga 1. Medieșenii au trei eșecuri la rând, iar poziția antrenorului Edi Iordănescu este în dubiu.

Vinicius a deschis scorul în minutul 20, în urma unei lovituri libere. Faza este controversată, iar oaspeții au cerut ofsaid. Costache era în afara jocului și a încercat să atingă mingea trimisă cu capul de către Vinicius, dar n-a reușit.

Gaz Metan Mediaș n-a trimis niciun șut pe poartă în prima repriză, iar Kevin Boli a dublat avantajul campioanei României în minutul 42.

La pauza meciului de la Cluj-Napoca, Edi Iordănescu a fost eliminat, ca urmare a unui conflict cu arbitrul Istvan Kovacs pe tunelul care duce spre vestiare.

Prima mare ocazie de gol a medieșenilor a venit în minutul 50, când Buș a trimis mingea milimetric pe lângă poartă.

Billel Omrani, trimis pe teren în minutul 45, a reușit cel mai frumos gol al meciului, în minutul 56.

CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Boli, Camora – Itu (Culio ’79), Hoban, Păun – Deac, Traore (Omrani ’45, (Pereira ’62)), Costache.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Pleaşcă, Larie, M. Constantin, Velisar – Droppa, Fofana (Roşu ’78), Olaru (Costea ’72) – Ely Fernandes (Chamed ’58), Buş, D. Cardoso.