VIDEO | CFR a făcut spectacol cu Alashkert. Încă un pas spre grupele Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 16 august 2018, ora 21:57,
cfr-alashkert

CFR Cluj a câștigat meciul de pe teren propriu cu formația armeană Alashkert, scor 5-0, și s-a calificat în play-off-ul Europa League.

În tur, clujenii s-au impus cu 2-0.

În minutul 18, campioana României a obţinut o lovitură de la 11 metri, după un fault al lui Danijel Stojkovic asupra lui Omrani. Culio a transformat impecabil lovitura de pedeapsă.

În minutul 45+1, Billel Omrani a reușit un gol superb. Atacantul francez a șutat de la marginea careului, mingea lovind şi bara transversală înainte de a intra în poartă.

În minutul 58, Ovidiu Hoban și-a trecut numele pe lista marcatorilor, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Omrani a reuşit dubla în minutul 62, cu o lovitură de cap, după o centrare perfectă a lui Ţucudean.

În minutul 90+2, Mailat a finalizat simplu, din apropierea porții, şi a stabilit rezultatul final.

Rezumatul partidei

CFR Cluj: Vâtcă – Peteleu, Vinicius, A. Mureşan, Camora – Djokovic (Bordeianu 56′), Hoban, Culio (Al. Ioniţă 64′) – Păun, Ţucudean, Omrani (Mailat 69′).

Alashkert: Cancarevic – Zeljkovic, Stojkovic, Praznovsky, Daghbashyan – Grigoryan, Arthur Yedigaryan – Nenadovic (Romero 58′), Sekulic (Dashyan 58′), Artak Yedigaryan – Manucharyan (Simonyan 63′).

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Europa League și va juca împotriva învingătoarei din ‘dubla’ Dudelange (Luxemburg) – Legia Varșovia (Polonia). Luxemburghezii s-au impus în tur cu 2-1.