VIDEO | Celtic a făcut spectacol înaintea meciului cu CFR Cluj! Lennon: „Am jucat excepțional”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 august 2019, ora 16:24,
celtic
celtic

Celtic Glasgow are un debut de senzație în campionatul Scoției – 12 goluri înscrise în două meciuri. Echipa antrenată de către Neil Lennon are un moral excelent înaintea returului cu CFR Cluj din Liga Campionilor, după victoria cu Motherwell, scor 5-2.

Donnelly a înscris pentru Motherwell în minutele 12 și 90+1, iar pentru Celtic au marcat Ajer (14′), Griffiths (41′), Forrest (66′), Edouard (76′) și Christie (86′ – penalty).

Marți, de la ora 21:45, Celtic primește vizita campioanei României, CFR Cluj, în turul trei preliminar din Liga Campionilor. În prima manșă, scorul a fost 1-1.

Am jucat excepțional, în special în repriza a doua. Nu a fost ușor, veneam după meciul dificil de miercuri. Dar jucătorii sunt într-o condiție fizică foarte bună în acest moment. În primele 15 minute nu am jucat bine, am fost neatenți.

A fost un efort colectiv foarte bun. În mod normal, după un meci de Liga Campionilor la mijlocul săptămânii, îți lipsește puțin ritmul. Dar am fost rapizi și letali în ofensivă.

Nu pot să cer mai mult din partea jucătorilor în acest moment, avem un debut foarte bun și fructificăm ocaziile de gol. Urmează un meci foarte important (n.a. – cu CFR Cluj), dar trecem printr-un moment foarte bun. E important că ne-am păstrat forma foarte bună, vom pune presiune pe adversari„, a declarat antrenorul Neil Lennon.