VIDEO | Ce scrie presa internațională după Halep – Svitolina!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 30 octombrie 2019, ora 16:17,
Halep – Cahill

Simona Halep a fost învinsă de Elina Svitolina la Turneul Campioanelor, însă românca a lăsat o impresie bună, în ciuda eșecului.

Cei de la WTA subliniază că meciul a fost foarte strâns: „Campioana en-titre, Elina Svitolina, a devenit prima jucătoare la ediția din acest an care se califică în semifinale la Turneul Campioanelor din Shenzhen după victoria în două seturi cu Simona Halep în grupa violet.

De o oră și 39 de minute a avut nevoie Svitolina pentru a o învinge pe Simona Halep. În afară de cât de strâns și disputat a fost primul set, terenul a devenit și mai greu de împărțit când setul secund a început. Ambele jucătoare au folosit fiecare unghi al terenului pentru a reuși mai multe manevre, dar Svitolina a gestionat mai bine lucrurile, iar asta s-a văzut pe tabela de marcaj”.

Jurnaliștii de la The Guardian știu de ce Svitolina a câștigat meciul: „Elina Svitolina a câștigat un meci fizic cu Simona Halep și și-a asigurat calificarea în semifinale. Halep a încercat toate loviturile de care dispune, dar pur și simplu n-a reușit să doboare defensiva Svitolinei”.

wtaturneul campioanelorHalepshenzhensvitolinachinathe guardianpresa internationala