VIDEO | CE REACȚIE! Florin Talpan, juristul CSA Steaua, în EXTAZ la golul Iașiului!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 08 mai 2018, ora 12:11,
talpan
talpan

Pe 7 mai 1986, la Sevilla, Steaua București a reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc: câștigarea Cupei Campionilor Europeni. Luni, 7 mai 2018, la fix 32 de ani de la marea performanță a ”viteziștilor”, FCSB, formația antrenată de Nicolae Dică pierdea la Iași, cu scorul de 1-0, și titlul de campioană a acestui sezon e tot mai aproape de rivala, CFR Cluj.

Luni seară, la finalul partidei disputate la Iași, a fost supărare mare în tabăra FCSB-ului. Nu același lucru s-a întâmplat și în randul formației de liga a 4-a, CSA Steaua, formație care deține numele legendar al roș-albaștrilor și care se află în proces cu vicecampioana României la fotbal.

Într-o intervenție telefonică pentru canalul de Youtube, ”Steaua Liberă”, juristul CSA Steaua, Florin Talpan a oferit audienței un moment cu adevărat antologic. Reușita lui Andrei Cristea din minutul 89, l-a extaziat pe oficialul formației de liga a patra, acesta comentând faza golului în stilul renumitului comentator sportiv, Ilie Dobre:

„Gooool, 1-0 pentru Iaşi, ce bucurie! Bucurie mare, nu ştiu ce minut este. Doamne, ce bucurie! Ce bucurie fantastică! Cred că este minutul 88 sau 89. Andrei Cristea a dat golul, foarte bine! Îmi doresc foarte mult ca Iaşiul să câştige în seara asta”, a spus Talpan.

Dezastru pentru vicecampioana României! FCSB a făcut un meci extrem de slab și a pierdut în deplasare la CSM Poli Iași, scor 0-1, în etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1. Bucureștenii au pierdut primul loc în clasament, iar CFR Cluj devine favorită la câștigarea titlului.

Deși Poli Iași a jucat în inferioritate numerică din minutul 74, după eliminarea lui Kamer Qaka, atacantul Andrei Cristea a înscris golul victoriei în minutul 89.

CFR rămâne pe locul I, cu un punct avans faţă de FCSB.