VIDEO | Ce performanță! Sorana Cîrstea joacă prima finală WTA după o pauză de 6 ani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 septembrie 2019, ora 09:35,
Sorana Cîrstea

UPDATE 12:50 Belgianca Alison van Uytvanck va fi adversara Soranei Cîrstea în finală.

Sorana Cîrstea (locul 96 WTA) s-a calificat în finala turneului de la Tașkent, Uzbekistan, după ce a învins-o pe tânăra ucraineancă Katerina Zavațka (142 WTA), scor 6-0, 6-3.

Meciul a durat o oră și 15 minute. Românca a servit bine și a reușit câteva puncte de senzație.

Katerina Zavațka are 19 ani și a jucat prima semifinală WTA din carieră.

La 29 de ani, Sorana Cîrstea va juca cea de-a treia finală WTA din carieră. Ultima data din 2013, la Toronto, iar singurul trofeu din carieră l-a cucerit tot la Tașkent, în 2008.

În finala turneului din Uzbekistan, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei din confruntarea Kristyna Pliskova (Cehia, locul 80 WTA) – Alison Van Uytvanck (Belgia, 61 WTA).