VIDEO | Campioana ratărilor! FC Hermannstadt încurcă CFR-ul. Super-gol reușit de Tătar

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 februarie 2019, ora 21:55,
hermannstadt

CFR Cluj a remizat pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 1-1, în etapa a 22-a din Liga 1. Campioana en titre a ratat numeroase ocazii de gol, dar păstrează un avans confortabil față de FCSB în fruntea clasamentului.

Gazdele au început în forță și au ratat două ocazii mari. Mai întâi, portarul Căbuz a reținut un șut puternic al lui Omrani, în minutul 16.

În minutul 25, Pedro Moreira a respins mingea cu capul de pe linia porții.

În minutul 29, Daniel Tătar a reușit un gol superb, direct din lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

În minutul 50, Popovici l-a faultat pe Deac în careu, iar CFR-ul a primit o lovitură de la 11 metri, irosită de către golgheterul Țucudean. Portarul Căbuz a fost pe fază și a respins inclusiv reluarea lui Deac din apropiere.

Seria ratărilor campioanei României a fost continuată de către Omrani, Camora și Deac. Căpitanul CFR-ului a șutat în bară.

În minutul 77, George Țucudean a reușit cel de-al 15-lea gol în acest sezon al Ligii 1. Atacantul a pivotat excelent la 11 metri de poartă.

După doar câteva minute, George Țucudean și Billel Omrani au irosit alte șanse bune de gol.

CFR Cluj: Arlauskis – C. Manea, Lang, P. Vinicius, Camora – Djokovic, Bordeianu (A. Ioniţă 57′), C. Deac – A. Păun (Petrila 66′), Ţucudean, B. Omrani. Antrenor: Antonio Conceicao.

Hermannstadt: Căbuz – Company (P. Petrescu 36′), Dandea, Dâlbea, I. Stoica, Tătar – Dumitriu, Moreira (Jazvic 75′), S. Popovici –  Tsoumou, Blănaru (Mijuskovic 57′). Antrenor: Vasile Miriuţă.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj are un avans de 6 puncte în fruntea clasamentului, iar FC Hermannstadt este la trei puncte de ultima poziție care asigură prezența în play-off.